Yazma Oyası Modelleri - İğne Oyası - İğne Oyası


Yazma Oyası Modelleri

Yazma oyası modelleri

Ev hanımlarının boş vakitlerinde bolca yaptığı el işlerinden biri olan yazma oyası bu sezon birçok hanımın dikkatini çekmekte.  Bayanların kullandığı yazmaların kullanım açısından çok geniş bir yeri olduğundan dolayı oyaları oldukça önemlidir. Oya yapımı için birçok teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden birkaçı ise şöyledir; mekik oyası, iğne oyası, tığ ile yapılan oya modelleri. Bu sezon oya modellerinden bu üçü oldukça öne çıkıyor. Bayanların her zaman en çok tercih ettikleri oya tekniklerinden olan bu üç teknik hem görünüşü hem de değişik modelleri ile bu yıl kendini göstermekte. Bayanların her zaman klasik olarak gördüğü modellerin dışın da bu oya teknikleri farklı modeller ile bayanların beğenisine sunuluyor.  Bu sezon yöresel oyalar ve eski modellere sahip oyalar daha çok göze çarpıyor.

Bu sezon öne çıkan mekik oyası modelleri

Oya yapımının birçok çeşidi bulunsa da en çok emek isteyen tekniklerden biri olan mekik oyası bu sezon oldukça farklı modeller ile karşımızda. Mekik oyası sabır ve büyük bir emek isteyen oyalardan biridir. Mekik oyası ile yapılan birçok yazma kız çeyizin de ya da bayanların evlerin bolca bulunmaktadır. Mekik aleti ile yapılan bu oya ile oldukça güzel bir görünüm elde ediliyor. Eski zamanlar da kemikten yapılan mekik aleti günümüzde plastikten ya da tahtadan yapılmaktadır.  Parmakların güzel kullanılması gereken bu teknik de çeşit çeşit modeller vardır. Bu yıl trend tekniklerden biri olan mekik oyası yazmanın deseni ile uygun renklere sahip bir model ile oldukça hoş gözükebilir. Zahmeti çok olan bu teknikte farklı renklerin birleşiminden çıkan modeller bu yıl trendler arasında bulunuyor.

Yeni tığ oyası modelleri

Bayanların evlerin de ve kızların çeyizlerinin olmazsa olmazlarından biri olan yazmaların kenarlarını süslemek için en çok kullanılan tekniklerden biri olan tığ oyası bu sezon trendler arasında birinci sırada yer almaktadır. Çeşit çeşit modelleri olmasına rağmen en çok çiçek modeli kullanılmakta. Bir klasik haline gelen bu model her sezon değiştirilerek farklı çiçek desenleri haline getiriliyor. Hemen hemen tüm çiçeklerin modellerini oya haline getiren bayanlar kendileri için çeşit çeşit modeller üretmektedir. Emek isteyen ve el işi olması ile oldukça değerli olan bu teknik hem yazmanın kenarında görünüşü hem de modelleri ile bayanların tercihlerinin başında geliyor. Seçtiğiniz yazmanın desenine uygun renklere sahip ipler ile en çok yakışacak tığ oyasını seçerek sizde kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Elinizde bulunan yazmanın üzerine uygun bir tığ ile oldukça güzel bir oyayı işleyebilirsiniz.  Kendi evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz tığ oyasını çeşitli mağazalardan satın da alabilirsiniz.

Yeni iğne oyası modelleri

Son yıllarda çeyiz sandıkların da eskiye nazaran daha çok yerini alan yazma oyası, iğne oyası modelleri, tığ oyası modeli kadar çok tercih edilmektedir.  Bu sezon oldukça farklı modelleri ile bayanların karşısına çıkan iğne oyası modelleri özellikle genç bayanların en çok tercih ettiği oya tekniğidir.  Boncuklu iğne oyası, kirpi iğne oyası, pervane iğne oyası bu sezon en çok yazma kenarlarında kullanılan modellerin başların da gelmektedir.  Dikkat çekici görüntüleri ile bayanların beğenisini kazanan bu modellerin yapımı biraz zahmetli olsa da bayanlar bunları seçmekten vazgeçemiyor. Dikkat çekici iğne oyası modelleri ile sizde kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. İğne ile yapılan bu oya oldukça güzel bir işçilik gerektiriyor. Her ilmeği detaylı bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bu sayede iğne oyaları kendilerini gösteriyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git