Yazma Oyası - İğne Oyası - İğne Oyası


Yazma Oyası

Yazma Oyası

Kültürümüzde duygusal bir önemi olan yazmalar, Anadolu kadının en önemli giyim eşyalarından biridir. Aynı zamanda aksesuar olarak da kullanılan yazmalar, gurbete giden sevdiceğe verilen en değerli hediyedir aynı zamanda.

Yemenilerin uç kısımlarına yapılan el emeği ürünleri iğne oyası ya da oyalarla, daha şık bir hale gelen bu ürünler, modern hayatta da kullanılmaktadır. Yazma oyası genelde iğne ve tığ ile yapılmaktadır. Türk el sanatlarında önemli bir yeri olan yazma oyalarının birçok farklı çeşidi vardır.

Emeğin niteliğine  nispeten ucuz olarak satılan bu ürünler, genç kızların çeyizlerinde bulunan en değerli ürünler arasındadır.

Yazma Oyası Çeşitleri

Yazma oyalarının sadece iplikle değil, boncukla yapılan çeşitleri de vardır. Bu çeşitlerin zenginliği ne kadar çoksa, o kadar iyi bir sonuç alabileceğiniz yemeniler, genelde meyve ve çiçek motifleri kullanılarak yapılmaktadır.

En çok detay ve emek isteyen iğne oyaları, firkete ile de yapılabilmektedir. Son yıllarda, koza oyası, mekik oyası, mum oyası ve yöresel çeşitlerinin de arttığı yazma oyalarında kumaş artıkları bile değerlendirilebilmektedir.

Birbirinden şık hale gelen yemeniler yazma oyası olmadan oldukça basit ve sıkıcı görünmektedir.

Yazma Oyası Fiyatları

Yazma oyası fiyatları arasında en yüksek fiyatı iğne oyaları almaktadır. İğne oyalarının tam anlamıyla el emeği göz nuru tanımına uyuyor olmaları nedeniyle yapım süreleri de uzun olabilmektedir.

Özellikle çok uzun ve detaylı olabilecek olan modellerin yapılması bir ay kadar sürebilmektedir. İğne oyalarının her evde bir şekilde örneklerinin bulunduğu Türk toplumunda özel bir yerleri vardır.

Yazma Oyası Hangi İpliklerden Yapılabilir?

Yazma oyalarında kullanılan iplikler saf ipek iplikler başta olmak üzere, naylon iplik, pamuk iplik ve boncuklarda kullanılan naylon iplikler olmaktadır.

Bu ürünlerin kullanıldığı yazma oyası her zaman en ekonomik şekilde bir çeyiz düzmek isteyenlerin dahi ilk sırada yer alan ihtiyaçları arasındadır. El emeği göz nuru olan bu ürünler, her zaman özenle annelerin çocukları için sakladıkları en değerli parçalar arasındadır.

Yazma oyası son yıllarda giysilerin detay bölümlerinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle her zaman popüler olan bir çeyiz ürünüdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git