Tığ Oyası ve İğne Oyalarının Renk Özellikleri - İğne Oyası - İğne Oyası


Tığ Oyası ve İğne Oyalarının Renk Özellikleri

4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 3.988 kez okundu.

Oyalarda ki renk kullanımı, renklerin bağlı olduğu kurallara ve kişinin duygularına bağlıdır. Renk, her zaman insanları etkilemiş estetik beğeni ve rahatlık uyumları vermiştir. Özellikle oyalarda çok etkili bir ögedir. Çünkü oyalarda renk, sadece şekillendirmek için değil estetik kazandırmak ve mesaj iletmek amacıyla da kullanılır. Örneğin sarı; bezginliği, kırmızı; canlılığı, aşkı, sevgiyi, mavi; rahatlığı, mutluluğu, kötülükten korunmayı, yeşil; istek, ümit vb. gibi duyguları canlandırır. Kişi anlatmak istediği duygularını renklerle ifade eder.

Bir oya üzerinde renkleri kullanırken doğayı, sıcak-soğuk; açık-koyu vb. unsurlarla yorumlamakta önem taşımaktadır. Oyalarda renkler kullanılacak yere göre de önemlidir. Yemeni kenarında kullanılırsa, yemenideki baskı renkleri ile uyum sağlanır. Düz renkte yapılan oyalardan daha karmaşık renklere doğru gidilir. Pul, kağıt vb. materyallerle yapılan oyalarda onları ön plana çıkaracak renkler seçilir.

Denizli İli Pamukkale İlçesi tığ oyalarında ki renkler daha çok yemenide ki baskı renkleri ile uyum içerisindedir. Hanımlar tığ oyalarını işlerken renklerini özenle seçip yemenide ki desenlerin renkleriyle çoğu zaman aynı olmasına özen göstermektedirler.

Oyaları yaparken net ve canlı renkler kullanmaktadırlar. Hem günlük yaşamlarında kullanmak, hem hediye amaçlı yapmak, hem de gelinlik kızların çeyizlerine koymak için yemenilerin renklerini canlı tutup hanımların süse ne kadar önem verdiklerine de ortaya koymaktadır.

Tığ oyalarında beyaz, yeşil, kırmızı, sarı, pembe, mor renklerinin ön planda olduğu izlenmektedir.

İğne oyalarında aynı tığ oyaları gibi canlı renklere de yer vermiş olup pastel renkleri de kullanmışlardır. İğne oyalarında yeşil, beyaz, pembe rengin hakimiyeti izlenmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git