Tabanlı Babet Patik Modelleri - İğne Oyası - İğne Oyası


Tabanlı Babet Patik Modelleri

21 Ocak 2021 tarihinde eklendi, 661 kez okundu.

El işi modellerinde son zamanlarda sıkça satışa sunulan modellerden bir tanesi de tabanlı babet patik modelleri. Taban malzemesi tamamen sizin hangisini tercih edeceğinize bağlı olan patik modelleri keçe, deri gibi malzemeler ile örülmekte. El emeği ürünler arasında kullanıma en elverişli olan patik babetler hem çeyizler hem de günlük kullanım için oldukça şık.

Babet patiklerinde genellikle yapacağınız örme işlemi klasik düz sık iğne ve dolgulu örme işlemi olmakta. Çünkü bir ayakkabıyı andıran örgü modelinde düz örme işlemi gerçekleştirilip üzeri veya kenarları için ekleme ve süsleme yapılarak model tamamlanır. Bunlarda en sık rastladığımız modeller tüylü, düğmeli, incili, ufak motif işlemeli olanlar. Babet patikleri diğer patik modellerinden ayıran en ince ayrıntı alt tabanlarının sabit bir yapıda olması ve kullanım işlevselliğinin de diğer modellere göre daha dayanıklı olması. Ayrıca görünüm olarak da çok şık durduklarını söylemeliyiz.

Babet pabuç modellerinin örülümü de oldukça basittir. Babet örme işlemini iki şekilde yapabilirsiniz. İster öncelikle üst kısmını yapıp isterseniz de direk alt tabanın üzerinden başlayarak öre öre çıkabilirsiniz. Tığ ile yapılmakta olan babet patiklere kolaylık olması için ortalama ölçü oluşturup örme işlemine başlıyorsunuz. Taban üzerinde yapacağınız işaretlemeler size yol gösterecek ve patik pabucunuz kasıntı olmayacaktır. Ayrıca patiği yapış işlemine başladığınızda alacağınız ölçüler her iki kısmın karşılıklı bir şekilde bitirilmesi amacıyla en önemli noktadır.

Örme işleminde bir diğer önemli alanda patiğin ön kısmı olmakta. Ön kısımda karışıklık olmaması ve şeklinin bozulmaması adına sayma ve doldurma işlemini doğru yapmalısınız. Babet patik modelinizi oluşturup sonlandırırken uyguladığınız modele göre bitirme işlemini sık iğne ile alta çıkabilirsiniz. Süsleme işlemi ise tamamen sizin zevkinize göre tasarlanabilir. Ufak bir tavsiye daha deri tabanlık modeli keçe modele göre daha kullanışlı diyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git