Yırtmaçlı Uzun Etek - İğne Oyası - İğne Oyası


Yırtmaçlı Uzun Etek

2 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 1.642 kez okundu.

Kalite: Bravo, Jaspe: 4 x 100 gr

Şiş : 7 mm – 4 mm

Örgü : Lastik (1 düz – 6 ters) + Çift Lastik (1/1, bel kemeri)

Yapılışı (Tek parça, arkadan dikişli): 184 ilmek ile başlanır. Verilen lastik örgü ile 40 cm örülür. Yırtmaç için soldan 7 ilmek kesilir, kalan 177 ilmek 30 cm daha örüldükten sonra eksiltmelere gelinir;

Sıranın başından itibaren her ters grubundan l’er ilmek olmak üzere toplam 8 ilmek eksiltilerek sıraya devam edilir ve sıranın sonunda da, aynı eksiltme tekrarlanır (son 8 ters grubunda). Böylece, aynı sıradan toplam 16 ilmek eksiltilmiş olur. Tüm sırada 25 ters grubu olduğu için, eteğin ön kısmına gelen 9 grupta eksiltme yapılmaz. Kalan 161 ilmek ile 16 cm daha örülerek, bel muhitine gelinir.

Kemer: 4 mm şiş ile ~ 2.5 cm çift lastik örülür, lastik geçirilir ve bir defada kesilerek bitirilir.

Önemli not: Lastiğin kolayca geçirilebilmesi için; önce kapatma işleminin yapılması, son 6 ilmeğe gelindiğinde, (önceden belinizin ölçüsünde kesilmiş) lastiğin geçirilerek iki baştan tutturulması ve son 6 ilmeğin daha sonra kapatılması gerekmektedir.

Dikiş: Yırtmaçtan sonraki 46 + 2.5 cm birer ilmek içerden dikilir (1 düz – 6 terslik desen bozulmamış olur), yırtmacın 7 ilmeklik fazla parçası içerden diğer tarafa tutturulur. Etek ucu, ~ 2 cm’den içine kıvrılarak bastırılır ve etek tamamlanır.

Yırtmaçlı uzun etek

Yırtmaçlı Uzun Etek

Yırtmaçlı-Uzun Etek

Yırtmaçlı-Uzun Etek

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.