Yazma Oyası - İğne Oyası - İğne Oyası


Yazma Oyası

Yazma oyası

Her yaşta ki bayanların kullandığı yazma oyası çoğunlukla genç kızların çeyizlerini süslemekte. Yazmaları hayatınızın her anın da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik tesettürlü bir bayan olmanıza gerek yok.  Ev temizliği yaparken, bebek mevlitlerin de ya da yemek yapacağınız zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birçok yerler de her şekil de kullanılan yazmaları boynunuza fular olarak bile kullanabilirsiniz.  Kullanım açısı çok geniş olan yazmaların çeşit çeşit modelleri bulunmaktadır. Kenarları düz sade olan yazmaların yanın da kenarları iğne oyası, tığ oyası  teknikleri ile süslenen bir çok yazma bulunmaktadır.

tig-isi-yazma-oyasi

Bu yılın yazma örnekleri

Tesettür bayanların vazgeçilmezleri arasında bulunan yazmaların birçok modeli var. Aslında yazmaları sadece tesettürlü bayanlar değil açık olan bayanlar da çokça kullanmaktadır. Hal böyle olunca her sezon yazma modelleri oldukça artmıştır. Yazmaların desenlerinin yanı sıra kenarındaki oyalarda dikkat edilen ilk şeyler arasında. Her sezon olduğu gibi bu sezon da yazma oyası arasın da tığ oyası ilk sırada yer almakta. Yazmalar da en çok kullanılan oya tekniği tığ ile yapılan oyalar olsa da bunların dışında iğne oyası da seçim arasında ikinci sırada yer alıyor. Herkesin de bildiği gibi hangi oya tekniği olursa olsun oldukça emek isteyen bir işçilik gerekmektedir. Oya modelleri arasın da çiçek motifli oyalar ve kurdelenden yapılan çiçek motifleri bu sezon trendler arasın da olurken yine çiçek desenli yazmalar da oldukça öne çıkmakta. Bunun dışında bu sezon boncuk ve puldan yapılan oyalar da ilgi görüyor. Birçok oya çeşidi olmasına karşın hanımlar bu oya modellerini ve çiçek desenli yazmaları çok tercih ediyor.

 

Güzel ver renkli yazma oyası modelleri

Geçmişten günümüze kadar ne kadar çok oya çeşidi çıktıysa onunla beraber yazma modelleri de çoğalmıştır. Birbirinden farklı desenlere sahip yazmalarda her ton kullanılmıştır. Her tarza hitap eden bu yazmaların her evde olması gerektiği gibi yeni gelin çeyizinin de vazgeçilmezidir. Genellikle her bayan seçtiği yazma modeline uygun oya modeli seçer. Bu yazma oyası modelleri tığ veya iğneyle büyük bir emek ile yapılsa da her yazmayı şık gösterdiği de tartışmasız bir gerçektir. Bu sezon koyu tonlardaki yazmalar yerine daha çok canlı tonlar olan ve rengarenk çiçek desenlerine sahip yazmalar öne çıkmakta. Bunların yanın da bu yıl trend yazmaların yanında süslemek için en çok tığ oyası tercih edilmektedir.

igne-oyasi-yazma-ornekleri

 Çeyizlik tığ işi yazma oyaları

Büyük bir özen gösterilerek hazırlanan yazmalar hayatın her yerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir parçadır. Hanımların değişik aktivitelerin de tercih ettiği yazmaların kendi tarzlarını yansıtması hanımlar için büyük önem taşımaktadır. Her genç kızın çeyizin de en az on tane olması gereken yazma oyası, genç kızların çeyizin de olmazsa olmazlar arasındadır. Genellikle tığ oyaları tercih edilse de genç kızlar her tarzdan yazmalara sahip olmak istemektedir. Bu sezon çeyizlik tığ işi yazma oyaları modellerinde çiçek desenlere sahip yazmalar  ve çiçek desenli oylar trendler arasında. Bu modelin yanı sıra kız çeyizin de bu sezon en çok kullanılan oya modelleri ise şunlardır; üzüm modelinde tığ oyası, fiyonk ve kurdeleden yapılan oyalar bu sezon çok ilgi görmektedir.

tig-isi-yazma-oyasiboncuklu-yazma-oyasi

Yazma oyası modelleri

Geçmişten bu güne kadar bir gelenek haline gelen yazmaların birçok modelleri bulunmaktadır. Her tarza hitap eden bu yazma modellerinin arasından birkaç tanesi bu yıl öne çıkıyor. Eskiden daha çok sadeliğe kaçan yazma modelleri varken artık daha gösterişli yazmalar tercih edilmekte. Bu çiçek desenli yazmalara en çok uyan oya modeli ise çiçek modelindeki oyalar olarak görülüyor. Bu sezon daha çok büyük çiçek modeline sahip oyalar trendler arasında yerini alıyor.  Bu sezon renk kullanımları daha çok açık tonlara kaçarken bu yazmalara da yasınmış bulunmakta. Yazmalar da bu sezon daha çok açık tonlarda bulunan yazmalar ilgi görüyor. Birkaç sezondur ilk sırayı alan çiçek motifli yazmalar ve çiçek desenli oyalar bu sezonda ilk sırada yerini alıyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git