Tığ Oyasında Kullanılan Teknikler - İğne Oyası - İğne Oyası


Tığ Oyasında Kullanılan Teknikler

10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 2.885 kez okundu.

 Tığ Oyasında Kullanılan Teknikler

Tığ oyası yapımında üç teknik kullanılmaktadır. Birinci teknik, motif oluşturulduktan sonra üzerine zincir çekilmesi; ikinci teknik, yapılacak oya uzunluğu kadar zincir çekilerek üzerine motif yapılması; üçüncü teknik ise zincir ile motifin birlikte yapılmasıdır (Onuk, 2000: 225).

 Zincir Tekniği:

Zincir kroşenin temelini oluşturur. Kroşe çalışmalarının çoğu, temeli oluşturan bir sıra zincir üzerine başlanır. Bütün kroşe çalışmaları da zincir ilmeklerin üst üste veya yan yana dizilişleri ile oluşur. Modele göre bir sıra gidiş, bir sıra dönüş olarak çift yönlü ya da tek yönlü olarak örülebilir (Kurt, 2011: 89).
zincir-teknigi

Zincir tekniği

 Basit İlmek Tekniği:

Tığ örgü çalışmalarında sık dolgu gerektiren yerlerde, desen çalışırken, geçişlerde kullanılan teknik, fazla yükseklik sağlamamaktadır. İki ilmeğin zincir çeker gibi birbirinin içinden geçirilmesiyle oluşan bir tekniktir (Kurt, 2011: 90).

basit-ilmek-teknigi

 

Çift İlmek Tekniği

Tığ örgülerinde çok sık kullanılan bir tekniktir. Muntazam örüldüğünde, motiflere hoş bir görünüm ve netlik kazandırır. İki ilmeğin tığa dolanan bir yüz ilmekle bir defa toplanması ile oluşur (Kurt, 2011: 91).
cift-ilmek-teknigi

Üçlü İlmek Tekniği

Motiflerde özellikle dantel çalışmalarında çok kullanılmaktadır. Uzunlukları tığa atılan ilmek sayısına göre değişmektedir (Kurt, 2011:

uclu-ilmek-teknigi

Kare İlmek Tekniği:

File kroşenin temelini oluşturan boş kareler arasında bölme görevi yapan britlerden meydana gelmiştir. Merdiven kenarındaki tırabzana benzetilerek halk arasında bu isim verilmiştir (Kurt, 2011: 94).
Kare ilmek tekniği

Örümcek Tekniği: Zarif görünümlü, yapımı kolay ve zevklidir. Sık iğne ile birleştirilerek sevimli danteller üretildiği gibi, sadece örümcek örgü ile yapılan ürünlerde bulunmaktadır (Kurt, 2011: 95).

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git