Sırt Çantası Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Sırt Çantası Yapılışı

6 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.111 kez okundu.

Gövde: 108 zincir çektikten sonra halka olarak birleştirdim ve üzerine bir sıra trabzan örelim.

2. sıra trabzanda ise 11 tarbzandan sonra 1 zincir çekelim ve bir atlayarak trabzan yapalım. Bu şekilde çanta ağzındaki kordon geçme deliklerini oluşturalım.

3. sıra da delik bıraktığımız yerden desenimizin 1. sırasını oluşturalım.

1. desen sırası * 1 trabzan – 1 zincir- 1 trabzan-

5 zincir çekelim ve devamını * işaretinden tekrarlayalım.

2. desen sırası ; *1. V yi aynı şekilde devam edelim, 4 zincir çektikten sonra ikinci V nin ortasından

6 trabzan çıkartalım ve 4 zincir çekelim. * işaretinden işlemi tekrarlayarak sıramızı bitirelim. 3-4-5-6 ve 7. sıralarda ise, 6 trabzanın üzerlerine tekrar 6 trabzan yaparak devam edelim.

Motifimiz bittiğinde kaydırma işlemini unutmayalım ve bir sonraki V den aynı deseni uygulayalım. İki tam motif ve bir tam motifin ilk üç sırasını yaptıktan sonra 3 sıra düz trabzan geçerek gövdemizi tamamlayalım.

Taban: 10 cm zincir çekelim ve çizimde görüldüğü üzere, eni 16 cm ve boyu 26 cm olana kadar büyütelim. Dönüş uçlarında yarım daire şeklini verebilmek için artırma yapalım.
Kapak Gövdenin arka ortasını bulalım ve her iki yanından 12’şer olmak üzere toplam 24 trabzan ile kapağımıza başlayalım. 12 sıra aynı şekilde devam edelim. 13.-14. ve 15. sıralarda iki baştan 2′ şer eksiltme yapalım ve 16. sırada bitirelim.

Sap: 8 zincir üzerine trabzan yapalım ve 100 cm de bitirelim. Çantanın arka tabanında, arası 12 cm boşluk kalacak şekilde tutturalım. 3 7’şer cm sırt asma sapı bıraktıktan sonra, ön kapak başlangıcının iki yanına elde taşıma bölümünü oluşturmak üzere dikelim.

Kordon 3 kat ipten 120 cm zincir çekelim ve çanta ağzındaki deliklerden geçirelim. Kapağın üstünü ve kordonumuzun uçlarını ponpon ile süsleyelim.
Gövdemizi tabana yerleştirerek dikelim.

sırt çantası şema

sırt çantası

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git