Saç Örgü Elbise Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Saç Örgü Elbise Yapılışı

2 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 13.435 kez okundu.

Ön: 9 mm şiş ile 60 ilmek atarak başlayalım ve 15 cm 1/1 lastik örgü yaptıktan sonra aşağıdaki şekilde saç örgülü desene geçelim:

* 6 ilmek düz (3/3 saç örgü için), 2 ilmek ters örgü olarak birlikte, 1 dola (desen oluşturmak için kaçırılacak olan ilmek), 1 ilmek ters *aynı işlemi yıldız işaretinden itibaren 6 kere tekrarlayalım ve sırayı 6 düz ilmek ile bitirelim. Bu işlem ilmek sayımızı değiştirmez fakat örgümüz elbisenin bel kısmına gelindiğinde, desen oluşturmak için kaçırılan ilmeklerin etek lastiğinde durmasını sağlar.

Bu şekilde, 6 düz (3/3 saç örgü – 6 sırada bir burgu) 3 ters olarak 37 cm örelim. Elbisenin bel kısmına geldiğimizde, her 3 ters ilmeğin ortasındaki 1 ilmek kaçırarak 54 ilmek elde edelim. Sonraki sırada ise 2 ilmek örülüp

1 ilmek eksiltilerek, 1/1 lastik örgüye geçelim. 40 ilmeğimiz kalır. 15 cm lastik örüldükten sonra reglan eksiltmelerine başlayalım. Her 2 sırada bir, iki yandan l’er ilmek eksiltelim (10 defa). Kalan 20 ilmeğimizi yardımcı bir şişe alarak yaka örerken kullanmak üzere bekletelim.

Arka: Ön parçanın aynısı olarak örelim.

Kol: 9 mm şiş ile 42 ilmek atarak başlayalım ve 3 sıra lastik örgü yaptıktan sonra aşağıdaki şekilde saç örgülü desene geçelim.

* 6 ilmek düz (3/3 saç örgü için), 2 ilmek ters örgü olarak birlikte, 1 dola (desen oluşturmak için kaçırılacak olan ilmek), 1 ilmek ters *aynı işlemi yıldız işaretinden itibaren 4 defa tekrarlayalım ve sırayı 6 düz ilmek ile bitirelim. Bu işlem ilmek sayımızı değiştirmez fakat lastik örgüye geçerken desen oluşturmak için kaçıracağımız ilmeklerin kol lastiğinde durmasını sağlar. Kaçıracağımız 6 düz (3/3 saç örgü olarak), 3 ters olarak 21 cm ördükten sonra, önce her 3 ters ilmeğin ortasındaki bir ilmek kaçıralım. Böylece 38 ilmeğimiz kalır. Bir sonraki sırada ise2 ilmek örelim ve 1 ilmek eksiltilerek, lastik örgüye geçelim.29 ilmek ile örgü devam ederken 7 cm’de bir, her iki yandan 2 defa l’er ilmek artıralım. 20 cm lastik ördükten sonra, kol boyumuz 43 cm olduğunda reglan eksiltmelerine başlarız. Her 2 sırada bir, 10 defa iki yandan l’er ilmek eksiltelim. Kalan 13 ilmeğimizi yardımcı bir şişe alarak yaka örerken kullanmak üzere bekletelim.

Yaka: Beklettiğimiz ilmekleri sırası ile arka, kol, ön ve kol olmak üzere (20+13+20+13=66 ilmek) 8 mm şişe geçirelim. İlk sırada parçaların birleşme yerlerinden olmak üzere toplam 4 ilmek eksiltelim ve kalan 62 ilmeği 24 sıra (yaklaşık 16 cm) düz örgü devam edelim ve bir defada keserek bitirelim.

Dikiş: Ön ve arka beden birleştirip, kolları kapattıktan sonra, kol reglan dikişlerini kapatalım.

saç örgü elbise şema

saç örgü elbise

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git