Robadan Pelerin Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Robadan Pelerin Yapılışı

16 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 3.713 kez okundu.

Beden: Pelerini örmeye yakadan başlayacağız. Füme yünümüz ve 4mm şiş ile 65 ilmek atalım ve 1 sıra ters örelim.

1. Artırma ikinci sırada her iki baştaki 2 ilmeği haraşo devam ettirelim ve orta kısımda 1/1 lastik örerken, her ilmekten sonra 1 ilmek artıralım. Böylece 127 ilmek elde etmiş oluruz. Devamında 6mm şiş ile 7 cm selanik ve 2 sıra ters örgü örelim.

2.Artırma İki sıra ters örgüden sonra her iki baştaki 2 ilmek haraşolarm ortasında kalan 123 ilmeği artırırken 1/1 lastik şeklinde *2 ilmek ör + 1 ilmek artır. *dan sonrasını son 2 haraşo ilmeğe kadar devam et. Elde edilen 189 ilmek ile 7cm selanik + 1 sıra ters örgü yap. Bu şekilde roba tamamlanmış olur.

Beden kısmını düz örgü yaparken her 4 sırada bir, ters yüzde 1 sıra selanik örelim. Bu şekilde düz yüzden baktığımızda ara düz ilmekler daha dolgun görünür.

6.selanik sırasında her 5 ilmekte 1 ilmek artırarak ilmek sayısını 226 ya çıkartalım. Örgü boyu robadan sonra 38cm olduğunda- 13.selanik

sırasından 4 sıra sonra 7mm şiş ile düz yüzde sırası ile 2cm düz + 4 sıra ters + 2 cm düz +16 sıra ters + 2 cm düz + 20 sıra ters örgü yapalım ve tüm ilmekleri tek seferde kapatalım.

Yaka: Füme yünümüz ve 6mm şiş ile 80 ilmek atalım. Sırası ile 5cm ters + 2 cm düz örgüyü toplam 5 defa tekrarlayalım. Altınca 5cm enindeki ters örgüye başlarken her 9 ilmekten sonra 1 ilmek eksiltelim. Kalan 71 ilmeği sonraki sırada tamamlayalım.

Dikiş: Robayı birleştirelim. Yakanın başlangıç tarafını bedene tutturalım. Çoban düğmeleri l.ve 4.selanik sıralarına dikelim. Karşılarına zincir çekerek brit yapalım. Etek ucunda 2cm enindeki düz örgüleri ters yüzden, aşağıdan ve yukarıdan ler sıra düz yüzden görünebilecek şekilde dikerek kabarıklığı sağlayalım.

pelerin şema

pelerin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git