Oya Çeşitleri - İğne Oyası - İğne Oyası


Oya Çeşitleri

27 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 3.749 kez okundu.

   Oya Çeşitleri

Oya özelliği taşıyan oyalar örgüler, yapıldıkları araç, gereç, teknik ve kompozisyonlara göre, ayrıca uygulama yerlerine ve esinlenilen kaynaklara göre çeşitli gruplarda incelenir.

Kullanıldıkları Araçlara Göre  Oya Çeşitleri

İğne Oyası:

İpliğin dikiş iğnesi yardımı ile üst üste ilmeklenip, düğümlenerek meydana getirilen yüzey ve bu yüzeylerin iki veya üç boyutlu biçimleridir. İğne oyaları tabiatın ya kopyası denilebilecek kadar natüralist veya stilize biçimleridir. İğne oyasında kare düğüm veya üçgen düğüm kullanılır. İğne oyası tekniklerinin temelinde zürefa tekniği vardır, tekniklerin çeşitleri yörelere göre farklılık göstermektedir.

igne-oyasi

Tığ Oyası:

 

Tığ denilen araçla zincirlenerek örülür. Bu zincirler, işlenerek şeklin biçimine göre bazen saç şeklinde birbirine eklenerek işlenir, motif meydana getirilir. Tığ oyaları üç yöntemle yapılmaktadır. Birincisi: motif oluşturulduktan sonra üzerine zincirin çekilmesidir, ikincisi; zincirin yapılacak oya uzunluğu kadar çekilerek üzerine motiflerin uygulanması; Üçüncüsü ise zincir ile motifin beraber yapılmasıdır. Tığ örücülüğünde teknik olarak zincir, çift kroşe, sık iğne, üçlü kroşe ve örümcek teknikleri uygulanır.

tig-oyasi

Mekik Oyası:

Mekik denilen araçla yapılan, mekiğe sarılan iplik üzerinde bir ters, bir düz atılan çift düğümlerle motifler meydana gelir. Belli uzunlukta bir ipliğe işlenmek istenen motifin şekli verilerek mekikteki iplikler halkalanarak işlenir.Mekik oyaları hacimli örülmeye elverişli değildir. Bu nedenle çeşitleri azdır.Mekik oyaları tek renkte yapıldığı gibi, renkler ayrı ayrı mekiklere sarılarak birkaç renkli iplikle yapılabilmektedir

mekik-oyasi

Firkete Oyası:

Firkete oyalarında firketeye sarılan iplikten tığ aracılığıyla ilmekler meydana gelir. Bir firketenin iki sapına iplikler geçirilerek tığ ile orta kısmında birbirine bağlanarak örülür. Örgüye geçirilmesi için zincir örülmesi gereklidir. Tığlarla tespit edilen halkalar çoğaldıkça firketeden çıkarılır. Böylece elde edilen şerit örgü istenilen biçimlerde şekillendirilerek oyalar ve bir üründe kullanılabilecek ürünler elde edilmiş olur.

firkete-oyasi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git