Nervür Modeli Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Nervür Modeli Yapılışı

18 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 2.798 kez okundu.

Nervür yapılması

Şişimize 20 ilmek atarak başlayalım ve düz örgü yapalım. İlk nervür katlaması için 9 sıra düz örgüden sonra ilmek atılma sırasından yardımcı şişe 20 ilmek çıkartalım. Örgünün düz yüzünü dışarıda bırakarak her iki şiş üzerindeki ilmekleri sırası ile birlikte alarak – her seferinde lön +

1 arka şişten ilmek alarak 2 ilmeği beraber ters örerek sırayı tamamlayalım. Daha sonraki nervürler için 15 sıra ördükten sonra 10 sıra önceki sıradan yardımcı şişe 20 ilmek çıkartalım. Her iki şiş üzerindeki ilmekleri birlikte alarak ve ters örerek sırayı tamamlayalım. Ara ara 15 sıra yerine 17 sıra örerek veya 10 sıralık katlama yerine 8 veya 12 sıralık katlamalar yaparak örgüye hareket kazandıralım. Simli ipin aralardan görünmesi için her 3 nervür yapıldıktan sonraki 4 veya 6 sırayı Simli Zincir ile örelim.

A parçası-2 adet

Saf yün ile 20 cm nervürlü örgüden sonra, katlama sırasından sonraki sıralarda, her iki yandan

2 defaler ilmek keselim. 16 ilmek kalır. Sonraki katlamada da eksiltme yaparak 12 ilmeğe ulaşalım. Örgü boyu toplam 27cm olduğunda ilmekleri bir defada keserek bitirelim.

B parçası -2 adet

Saf yün ile 20 ilmek atalım ve 90cm nervürlü örgüden sonra ilmekleri bir defada keserek bitirelim.

C parçası-2 adet

En dış parçaya 6 ilmek atarak başlayalım. Her katlamadan sonra 2 yandan ‘er ilmek artıralım. 24 ilmeğe ulaştığımızda örgüye llOcm devam edelim. Devamında, aynı şekilde eksiltme yaparak kalan 6 ilmeği bir defada keserek bitirelim. Parça boyu yaklaşık 160cm olur.

D parçası-2 adet

Yaka parçası için 35cm nervürlü örgüden sonra ilmekler bir defada keserek bitirelim.

Dikiş : Verilen şemaya göre parçaları yerleştirelim. Yuvarlak dönen kısımlarda parçaların iç

kenarlarını büzdürerek dikelim. Ön ve arka parçaları kendi içlerinde hazırladıktan sonra, omuz için D parçalarını 3-4cm kadar birbirine tutturalım. Yanlarda ise C parçalarını 34cm birbirine dikelim.

nervür şema

nervür

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git