Mükemmel Mevlüd Örtüleri - İğne Oyası - İğne Oyası


Mükemmel Mevlüd Örtüleri

Türkiye’de iğne oyasını bilmeyen yoktur ve bütün dünyaya hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bir röportaj haberinde okumuştum Japonya’dan Türkiye’ye gelen bir turist şans eseri iğne oyası mevlüd örtüsüyle karşılaşmış ve bu oyalar çok dikkatini çekmiş. İğne oyalarını tanıtmak amacıyla 15 yıldan bu yana ülkesinde seminerler veren İkumi Nonaka’nın uğraşı sonucunda talepler gelmeye başlamış. Talepler üzerine bir Japon tur firması, Türkiye’ye “İğne oyası öğrenme” ve “Türk köy yaşamı” temalı turlar düzenleyecekmiş.

Demem o ki el emekleri göz nuru yaptığımız bu iğne oyaları bizler için geleneksel olarak çok önemli bir yer kaplamaktadır. İğne oyası mevlüd örtülerinin çeşitlerinin örnekleri saymakla bitmez ve bu örtülerin kullanım amaçları değişim göstermektedir. Bazen bir cenazede bazen de bir düğünde kullanılmaktadır.

Hatta yöresel bölgelerde oyaların gelenek olarak anlamları varmış. Örnek vermek gerekirse ;  yeşilin değişik tonlarıyla işlenen bir oya, gelinin yeni evinden ve eşinden memnun olduğunu, sarı ile işlenen oya ise mutsuzluğun ve bezginliğin ifadesin göstermekteymiş.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git