Motiflerle Süslü Bere Atkı Eldiven Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Motiflerle Süslü Bere Atkı Eldiven Yapılışı

12 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 2.189 kez okundu.

BERE

Antrasit renk ile 90 ilmek atalım ve 2 sıra pirinç örgüden sonra düz örgü ile aşağıdaki renk sıralamasını 2şer sıra uygulayalım. Ekru, antrasit, ekru, gri, ekru, petrol, ekru, antrasit,ekru.

Renk sıralamasının devamında gri renk ile pirinç örgüye geçerken 2 ilmek ör + 1 ilmek artır şeklinde sıra sonuna kadar devam edelim. Elde ettiğimiz 134 ilmek ile 16cm pirinç örgü devamında düz örgüye geçelim ve 2 şer sıra renkleri takip edelim. Ekru, antrasit, ekru, gri, ekru + petrol renkli ipe geçtiğimizde ilmekleri 3er alarak eksiltelim. Sonraki sırada da aynı işlemi yapalım. Petrol renk ile 3.sırada örgümüzü bitirelim. Yan dikişini yaparak tamamlayalım.

ATKI

Çizim ile beraber aşağıdaki numaralamayı takip edelim.

1- 4cm antrasit pirinç + lOcm renk sıralaması + 20cm antrasit pirinç.

2- Tığ motif

3- 20cm gri pirinç + 20cm renk sıralaması

4- Tığ motif

5- 34cm petrol pirinç + lOcm renk sıralaması + 34cm gri pirinç + lOcm renk sıralaması + 4cm antrasit pirinç.

Atkımıza antrasit renk ile 30 ilmek atarak başlayalım. Yukarıda verilen renk sıralamasını takip edelim. Renk sıralamalarını başlangıcı, her renk arasını ve bitimi 2 sıra ekru renk ile olacak şekilde hazırlayacağız. Ara renklere ise 2 şer sıra olarak petrol rengi + gri + antrasit olacaktır.
Motif Atkı için 2 adet + eldiven için 2 adet motif hazırlamamız gerekiyor.

Ekru renk ile 10 zincir çekerek halka oluşturalım.

1.sıra 20 adet tırabzan yapalım.

2.sıra her tırabzanın üzerine 1 tırabzan yapalım ve aralara 1 zincir çekelim.

3.sıra Her delikten 3 tırabzan çıkaratlım.

4.sıra 6 zincir çek ve *2 tırabzan ileri tırabzan yaparak bağla+4 zincir çek 2 tırabzan ileriye bağlan ve 10 tırabzan yap. 4 zincir çek ve *dan sonrasını 3 kere daha tekrarladıktan sonra başlangıç zincirine bağlan.

5.sıra *4 zincir üstüne 5 tırabzan yap + 4 zincir çek+ sonraki 4 zincir üstüne 5 tırabzan yap +10 tırabzan üzerine 10 sık iğne yap.*dan sonrasını 3 kere daha tekrarla.

6.sıra çevresine sık iğne dönerken 4 köşeye ve iki köşe ortasına 8 zincir ile halka oluştur.

ELDİVEN

Yünlü Zincir antrasit renk ile 40 ilmek atalım ve 3cm pirinç örgüden sonra 8cm renk sıralamasını uygulayalım. Ekru rengin 2.sırasında ilmekleri kapatalım. Hazırlayacağımız tığ motifi orta kısmının ucuna motifin kulaklarından tutturalım. Orta dikişini yapalım.

 

atkı bere eldiven

atkı şema

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git