Kolsuz Tunik Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Kolsuz Tunik Yapılışı

25 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.530 kez okundu.

Örgü dokusu: Düz yüzde 1 sıra 1/1 lastik, dönüş sırası düz örgü. Örgünün ters yüzü lastik örgü görünümünde olurken, düz yüzü pirinç örgü pütüründedir.

Ön: Kahverengi yünümüz ve 5mm şiş ilelOO ilmek atalım ve örgü dokumuza başlayalım. Etek evazeliğini verebilmek için örgü boyu 2cm olduğunda düz yüzde sağ baştan 1 ilmek eksiltirken, sol baştan 1 ilmek artıralım. Aynı işlemi her 5cm de tekrarlayalım. Örgü boyu 49cm olduğunda şişimizdeki ilmek sayısı değişmemekle birlikte sağ taraftan 10 ilmek kesmiş ve sol tarafa 10 ilmek ilave etmiş oluruz. Kol evi için her iki yandan sırası ile 7-5-3-2-1 ilmek kapatalım. Devamında her 2cm de bir 2 defa daha her iki yandan 1 er ilmek eksiltelim. Kalan 60 ilmek ile kol evi derinliği 19cm olduğunda yaka için orta 14 ilmeğimizi kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Devamında yakanın her iki yanından sırası ile 4-3-2-1 ilmek kapatalım. Kol evi derinliği 23cm olduğunda omuzlarda kalan 13er ilmeği tek seferde kapatarak bitirelim.

Arka: Kahverengi yünümüz ve 5mm şiş ile lOO ilmek atalım ve örgü dokumuza başlayalım. Etek evazeliğini sol tarafta verebilmek için örgü boyu 2cm olduğunda düz yüzde sağ baştan 1 ilmek artırırken, sol baştan 1 ilmek eksiltelim. Aynı işlemi her 5cm de tekrarlayalım. Örgü boyu 49cm olduğunda şişimizdeki ilmek sayısı değişmemekle birlikte sağ taraftan 10 ilmek kesmiş ve sol tarafa 10 ilmek ilave etmiş oluruz. Kol evi için her iki yandan sırası ile 4-3-2 ve devamında 6 kere 1 ilmek eksiltelim. Kalan 70 ilmek ile 2cm ara ile 2 defa her iki yandan ler ilmek daha keselim. Kalan 66 ilmek ile kol evi yüksekliği 21 cm olduğunda yaka için orta 26 ilmeği ve sonraki sıralarda her iki yandan 5-2 ilmek kapatalım. Kol evi yüksekliği 23cm olduğunda 13er omuz ilmeğini tek seferde bitirelim.

Etek yan parçası: Kahverengi yünümüz ve 5mm şiş ile 10 ilmek başlayalım ve fantazi lastik örelim. Her renk ile 2 sıra öreceğiz. Renk sıralaması: kahve-yeşil-hardal-yeşil-kahve-yeşil. Örgümüzün her iki yanından artırmaları kahve ve hardal renkler ile ördüğümüz sıralarda her iki yandan 1er ilmek yapacağız. Şişimizde 62 ilmeğimiz olduğunda kahverengi ile örgümüzü bitiririz.

Yaka: Sağ omuz dikişini yapalım ve 5mm şiş, Kahverengi yün ile ön yakadan 50 + arka yakadan 48 ilmek alalım. Toplam 98 ilmek ile 3cm eninde fantazi lastik örelim.

Kol pervazı: Sağ omuz dikişini yaka ile birlikte yaptıktan sonra, 4,5mm şiş ve kahverengi yünümüz ile ön kol evinden 50 + arka kol evinden 42 ilmek alalım. Sırası ile kahve-yeşil-hardal-yeşil-hardal-yeşil-kahve renkler ile 2 şer sıra fantazi lastik örelim, ikinci yeşil sırasından başlayarak her sıra başında ve sonunda ler ilmek eksiltelim. Bitirme sırasında 5mm şiş kullanalım.

Kol: Kahverengi yünümüz ile 5mm şişe 60 ilmek atalım ve beden örgü dokusunu uygulayalım. Eksiltmeleri 2.sıradan itibaren 5 defa her sıra başında 3 ilmeği beraber örelim. Devamında 4 defa 4 ilmeği beraber örelim. Kalan 16 ilmeği tek seferde kapatalım.

Dikiş: Kolları kol pervazının her iki yanından 4cm içerden tutturalım. Etek yan parçasını ön ve arka bedene dikelim.

Etek bandı: Yeşil ip ve 5,5mm şiş ile ön bedenden 96 + etek yana parçadan 59 + arka bedenden 96 ilmek alalım. Toplam 251 ilmek ile 4cm fantezi lastik ördükten sonra tek seferde kapatalım. Beden sol yan dikişini yapalım.

kahverengi tunik şema

kahverengi tunik