Havlu Kenarı - İğne Oyası - İğne Oyası


Havlu Kenarı

31 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 3.023 kez okundu.

Havlu Kenarı

Ülkemizde asırlardır geleneksel hale gelen çeyiz ürünleri arasında ilk sırada bulunan havlu kenarları, her genç kızın gururla kullanacağı ürünler arasındadır.

Günlük kullanım ve misafirler için ayrı ayrı modelleri yapılan havlu kenarlarında boncuklu ya da kurdeleli süslemeler de çok sık kullanılmaktadır. Dantel uygulamalarının en önemli versiyonları olan havlu kenarları, havluların daha şık ve hoş görünmesini sağlayan tamamlayıcı uygulamalardır.

Klasik bir havlu kenarı dantel ipliğinden yapılmaktadır ve genelde bir iki günde bitecek kadar pratik bir üründür. Hiç bilmeyen biri bile kolay bir şekilde havlu kenarı yapabilir.

Havlu Kenarı Çeşitleri

Havlu kenarı çeşitleri arasında önemli bir yeri olan dantel iplikler, kurdelelerle birlikte tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Havlu kenarlarının  en önemli özelliklerinden olan çiçek motifleri, bazen üç boyutlu olarak düzenlenir ve daha şık bir görsellik ortaya çıkar. Uzunluğunun değişiklik gösterdiği havlu kenarları genelde çok uzun tutulmamaktadır.

Havlunun süslenmesi için tercih edilen havlu kenarı çeşitleri, çiçek ve meyve motifleri ile süslenebildiği gibi, son yıllarda hayvan motifleri de ortaya çıkmıştır.

Havlu Kenarı Fiyatları

İğne oyasına nispeten daha ucuz olan ve modele göre değişen havlu kenarı fiyatları, genelde ekonomiktir.

İğne oyasında olduğu gibi çok ince iş gerektirmeyen ve kısa sürede biten havlu kenarları, her çeyizde bulunması gereken ürünler arasındadır. Özellikle genç kızların çeyizinde bulunan havlu kenarları, erkeklerin çeyizlerinde de bulunmaktadır.

Havlu kenarları bazen  yatak odası takımlarıyla uyumlu motiflerle yapılmaktadır. Bu nedenle birkaç parça ile birlikte uyumlu takım halinde üretilebilir.

Havlu Kenarı Ürünleri

Havlu kenarı olarak örülen ürünler, yatak örtülerinin kenarlarında, yastık kılıflarında ve elbezlerinde kullanılmaktadır.

Herkesin beğenisi farklı olduğundan kullanmak istenilen alanlar da değişiklik göstermektedir ve bu nedenle farklı eşyaların detaylarında kullanılmak üzere yaptırılabilir. Özellikle el ve banyo havluları için örülen havlu kenarı günlük hayatta çok sık kullanılmaktadır.

Her istenilen renkte  yapılabilen ve havlunun renkleriyle uyum içinde kullanılan bu ürünler, hala birçok kadının gelir kapısıdır ve popülerliğini sürdürmektedir. Bu nedenle el yapımı ürünlerin satıldığı sitelerde çok fazla kullanılırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git