Cimcime Model İğne Oyası Nasıl Yapılır? - İğne Oyası - İğne Oyası


Cimcime Model İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Cimcime Model İğne Oyasıi

Cimcime Model İğne Oyasıi

Hanımlar Merhaba,

Bugün sizlerle yapımı oldukça kolay ve zevkli bir model olan ve iğne oyası tekniğiyle yapılan Cimcime Model iğne oyası yapımın anlatacağım. Yeni başlayanlar için oldukça kolay bir model olan cimcime model, özellik yazma kenarlarında ve havlu kenarlarında gerçekten çok şık duruyor üstelik yapımının kolay olması sebebiyle kısa sürede sizleri yormadan bitiyor. Öncelikle malzemelerimiz tanıtmakla işe başlayalım. İğneniz dikiş iğnesinden biraz daha büyük ve elde kullanımı kolay tarzda hafif ince olmalı ki nakışlar pörsümüş gibi durmasın. İğne oyası yapacağınızı belirtirseniz boncukçularda bu iş için uygun iğneyi size vereceklerdir. İpliğimiz ise havlu kenarı örerken kullandığımız bolyester ve 50 numara olmalı. Renkler tamamen size kalmış fakat örneğin zürafa için genelde kullanılan çim yeşilidir. Zaten motifte çim deseni görünümünde olduğu için onun rengi bir nevi yeşille özdeşleşmiştir. Eğer yeni başlıyorsanız öncelikle ince keten kumaşlarda denemenizi tavsiye ederim. Aksi halde sizi uğraştıracaktır öğrenme etabında… Kullanacağımız makas ise ince uçlu nakış makası olmasına dikkat edelim.

Cimcime model iğne oyası yapım aşaması: İlk aşamada düğüm atacağız bunun için ipi çok uzun tutmayalım çünkü karışma ihtimali var işin içinden çıkamayabilirsiniz. Kumaşımıza düğüm atıp iki ipi aynı anda tutarak uzun olanı kısa olandan çekiyoruz ve bu şekilde bir zürafa yapmış oluyoruz.

İpi sıkı tutmanız gerekiyor yoksa motif pörsümüş gibi görünebilir. Tüm kenarlara bir kat zürafa yaptıktan sonra belli periyotlar belirleyin mesela 6 zürafa şeklinde. Her altı zürafadan sonra deseni çıkartmak gerekmekte çünkü.

İkinci aşamada: 4 sıradan oluşan badem yapılır. Hemen yanından sağlamlaşması için bir dikiş atmanız gerekmektedir. Badem yaptıktan sonra zeminde bademin yanına zürafaya ineceksiniz. İndiğiniz yerde bir arpa deseni yaptıktan sonra üstüne çiçek gidiyorsunuz. Daha sonra geri dönmek içinse ipi önce çiçeğin daha sonra da arpanın içinden geçiriyorsunuz. Ve alttaki zürafaya tutturuyorsunuz. Bu işlemi iki kez yaptıktan sonra bir motif cimcime model iğne oyasını çıkarmış oluyorsunuz. Kolay gelsin 🙂

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git