Cimcime İğne Oyası - İğne Oyası - İğne Oyası


Cimcime İğne Oyası

4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 4.824 kez okundu.

Kültürümüzde önemli yeri olan ve tüm genç kızların kendileri ya da anneleri tarafından hazırlanan bir çeyizleri vardır. Bu çeyiz ürünleri içerisinde hiçbir zaman danteller, oyalar, havlular ve başörtü oyaları eksik olmaz. Çeyiz ürünlerinin en başında gelen şeylerden birisi olan cimcime iğne oyası ise her genç kızın bohçasında yer alır. Eskiden tığ işi olarak eşarpların kenarlarına yapılan modeller artık cimcime iğne oyası olarak yapılmaktadır. Her ne kadar günümüzde genç kızlar annelerine çeyizlerinde dantel işler istemediklerini söyleyip bunu demode bulduklarını ısrarla dayatsalar da bu kültürümüzün önemli bir parçası olarak nereli olursak olalım eski bir geleneğimizdir ve anneler hala kızlarına çeşitli modellerde oyalar yapmaktadır.

Kullanım Alanı

Cimcime iğne oyası modelleri ise hem modern görünümleri ile hem de yıkansa da yıpranmama özellikleri ile son dönemlerde oldukça revaçtadır. Yapımı da tığ işine nazaran daha kolay olan bu modeller dilediğiniz renk ve modelde yapılarak kızlarınızın ya da evlilik öncesi tanıdıklarınızın çeyizlerini süsleyecek geleneksel bir ürünümüzdür.  Özellikle el emeği göz nuru olarak yapılan bu ürünler hediye ettiğiniz kişilerde de uzun yıllar kullanılacak ve kullanıldıkça hatırlanmanızı sağlayacaktır. Bu iğne oyası tipi eşarpların kenarlarına oyularak onlara daha şık bir görünüm kazandırır. Özellikle retroya daha fazla rağbet olan şu günlerde ise kenarları oyalı eşarplarınızı dilerseniz fular olarak kullanabilir, şık bir kombinasyona dönüştürebilirsiniz. Dilerseniz havlu kenarlarına da işlenebilen oyalar tertemiz havlularınızda evinizde kendiniz için ve misafirleriniz için kullanabileceğiniz şık bir görüntü oluşturacaktır.

Malzemeler ve Yapılışı

Cimcime iğne oyası yapımı için ise öncelikle edinmeniz gereken ve boncukçulardan ve tuhafiyelerden kolaylıkla bulabileceğiniz dikiş iğnesinden biraz daha büyük bir iğne ve buna uygun olan dilediğiniz renkte 50 numara polyester ipliktir.  Bu oya tipinde atacağınız düğümler oldukça önemlidir. Fazla sıkı attığınız düğümler yapacağınız desenlerin şeklini bozabilir. Bu nedenle oyayı yapım aşamasında düğümlerinizi çok sıkı olmayan düğümler atarak yapmaya dikkat etmekte fayda vardır.  Bu oyanın çeşitli modelleri olduğu için en uygun öğrenme şekli modellerin büyük görsellerine bakmak ve yapım aşaması videolarını izlemek olacaktır. Özellikle eli bu tarz becerilere yatkın olan hanımların kolaylıkla yapabilecekleri türden bir oya şeklidir. Hem modern hem kullanışlı olması ile de genç kızların tercih edeceği, çeşitli modellerini ve renklerini severek kullanacağı bir ürün olacaktır. Çeyizlerin vazgeçilmezi olan oyalar artık daha modern bir şekilde hem retro havası ile hem şık görünümü ile evlerde yer edecektir. Dilerseniz çeşitli renk ve modelleri sipariş vererek daha sonra uygun havlu ya da yazmalara dikmek de mümkündür.  İnternetin yaygın olması ile çeşitli modelleri görsellerden çıkararak yapmak da mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git