Çiçek Motifli İğne Oyası Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Çiçek Motifli İğne Oyası Yapılışı

Günümüzde bayanların el emekleri arasında yer etmiş olan örgü modelleri çağımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başarmıştır. Birden farklı örgü modelleri ile ortaya harika oya görünümleri çıkartabilirsiniz.

El işleri ile uğraşmayı seven bayanlar için yemen modelleri ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü yemen  modelleri ile iğne oyası içerisine hareketlilik kazandırmakta ve yapmış olduğumuz el emeğimizi daha da canlı ve göze hoş gelecek şekilde görselliğe ulaştırmaktayız.

Dilerseniz çiçek motifleri arasında yerini alan iğne oyası örneklerimize geçiş yapalım.

 Çiçek iğne oyası yapılışı son derece basittir. Yapılışı kolay ve görselliği de bir o kadar etkileyici olan çiçek iğne oyalarını çok kısa bir süre içerisinde zorlanmadan yapabilirsiniz. İğne ipliklerinizi ister pembe ister kırmızı ya da farklı renk tonlarına uygun olarak tercih ederek kullanabilirsiniz. Çiçeğin iç kısmına pembe , gövde bölümlerine de yeşil renkte iplikler kullanarak çiçek görünümünü vermiş olacağız. İğne oyası çiçek kısmına geçecek olursak;

Parmak üzerine 5 defa olmak maksadıyla iplerimizi geçirdikten sonra ters düğüm ile başa dönmeliyiz. Başta, ortada ve sonda sayımızı bir artırıyoruz. Bu sırayı 8 defa tekrarlamamız gerekmektedir. Yaprağın altını saracak şekilde 5 kat ip kesmemiz gerekecektir. 5 kat ipimizi hazırladıktan sonra iğneden geçirerek ipin uç kısmını yaprağın kenarına koymalıyız. Burada önemli olan husus düğüm yapar gibi ipimizi iğneye dolayarak düğüm yapmamızdır.

Düğümü iyi bir şekilde sıktıktan sonra her tarafını ip gezdirerek zürafa yapmalıyız. Böylelikle yaprağımız ortaya çıkmış olacaktır. İpin artan kısımlarını kestikten sonra yaprağın dip kısmını file yapar şekilde katlamamız gerekecektir. Aynı şekilde iğne katladığımız kısımda da düğüm yapmalıyız. Böylelikle yaprak ve çiçek kısımlarımızı bitirmiş ve iğne oyası çiçek motifimizi şekillendirmiş olacağız.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git