İğne Oyası - İğne Oyası - İğne Oyası


İğne Oyası

Geçmişten günümüze gelen iğne oyası her zaman zarif görünümü ile tercih edilen bir model olarak kullanılmaktadır. Şık görünümü ile başörtülerinde olduğu kadar havlu kenarlarında da kullanılan modeller arasında boncuklu iğne oyası daha gösterişli bir görünüme sahiptir.

Adından da anlaşıldığı gibi iğne ile yapılan bir örgü işidir. Bayanların bu konuda alacakları eğitim ile kısa zamanda öğrenebilecekleri kolaylıktadır. Genelde kapalı bayanların kullandığı başörtülerinin kenarlarında kullanılan oldukça narin görünümlü modelleri bulunur.

Boncuklu İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Oya yapacak olanların ilk olarak gerekli malzemelere sahip olması gerekir. Uygun bir ip ve iğne bu oyanın yapılması için ilk aşamada gerekli olan malzemelerin başında gelir. Farklı şekillerde hazırlanmış olan boncuklu iğne oyası modelleri arasından seçimler yapılarak bu şekilde modele göre işlem yapılabilir.

Her modelin gerekli olan kısımlarına boncuklar sonradan işleme sırasında eklenir. Uzun uğraşlar gerektirse de modellerin son hali oldukça etkileyicidir.

İğne Oyası Sarma Nasıl Yapılır?

İğne oyası yapacak olanlar modellere göre farklı işlemler yapılmaktadır. Sarma işlemi tahta çubuk veya şeffaf boncuklar üzerine ipin sarılması ile yapılır. Bu sayede oyalar daha güzel görünümler elde edilerek örtülere eklenir.

Çiçek veya yaprak şekilleri hazırlamak için sarma işlemi ile modele şekil verilir. Bu işlemi ilk kez yapacak olanlar biraz zorlansa da zaman içinde el alışkanlığı olacağı için daha kolay yapılabilir. Havlu kenarlarında da kullanılan iğne oyası sayesinde kullandığınız veya hediye etmek istediğiniz eşyaların kenarlarını süsleyerek daha şık ve gösterişli olmalarını sağlayabilirsiniz.

İğne Oyası Nedir?

Dantel veya oya yapmak isteyenlerin tercih edebileceği farklı seçenekler bulunduğu için herkes kendi zevkine göre seçim yapabilmektedir. İğne oyası da başörtüsü için tercih edilen örgüler arasında yer alıyor.

İğne kullanılarak yapılan bu işlem için ilk olarak yeterli bilgi ve deneyime sahip olunması gerekir. İşlemi basit gibi görünse de bilgisi olmayanların yapabileceği bir oya değildir.

Boncuklu İğne Oyası Modelleri

İğne oyası yapmayı düşünenler bu konuda ilk önce bir model belirlemelidir. Model seçimlerinde kalın örnekler tercih edilebileceği gibi daha zarif ve ince modellerde düşünülebilir.

Çiçek motifleri, yaprak şekilleri gibi hazırlanan modellerde boncuklar ile süsleme işlemi yapılması daha gösterişli olmasını sağlar. Bu nedenle kullanılacağı örtünün renklerine göre ip rengi ve boncuk seçimleri yapılarak uygulama aşamasına geçilir. Boncuklar motif üzerine gerekli aralıklar ile tek tek uygulanarak modelin ortaya çıkması sağlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git