Bol Yaka Tunik Yapılışı - İğne Oyası - İğne Oyası


Bol Yaka Tunik Yapılışı

22 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.636 kez okundu.

Arka: Gri kırçıl yünümüz ile 70 ilmek atalım ve 3cm eninde 1/1 lastik örelim. Ters örgüye geçerken ters sırada 4 ilmek ör+ 5 ve 6.ilmeği beraber örerek 1 ilmek eksilt +* 8 ilmek ör 9 ve 10.ilmeği beraber örerek 1 ilmek eksilt. *dan sonrasını 8 kere daha tekrarla son 4 ilmeği ör. Bu şekilde ilmek sayısını 63 e indirmiş oluruz ve etek lastiği büzmeden durabilir. Deseni düz yüzde kuralım:

7 ters + 1 ilmeği örmeden al + *5 ters + 1 ilmeği örmeden al.*dan sonrasını 7 kere daha tekrarla + 7 ters.

Dönüş sırasında ilmekleri gördüğümüz şekilde öreceğiz. Ve her 4.sırada düz yüzde örmeden beklettiğimiz ilmekleri düz örgü yaparak uzun ilmek oluşturalım. Örgü boyu 83cm olduğunda arka yaka için orta 13 ilmeği kapatalım. Omuzlarda kalan 25er ilmeği 1 sıra daha örelim ve tek seferde kapatalım.

Ön: Gri kırçıl yünümüz ile arka ile aynı şekilde örmeye başlayalım. Örgü boyu 38cm olduğunda 29 ilmeği ördükten sonra orta 5 ilmeği kapatarak yaka kesimine başlayalım. Aynı zamanda örgümüzü de iki parçaya ayıralım.
Devamında yakanın her iki yanından 2 kere daha 2şer ilmek eksilterek kalan 25 ilmek ile örgü boyumuz 85cm olana kadar devam edelim ve bir kerede kapatalım.

Kol: Omuz dikişlerini yapalım. Ön ve arka koldan 20cm işaretleyelim. Her bir 20cm den 20 ilmek çıkartalım. Toplam 40 ilmek ile 24cm 1/1 lastik örelim. Diğer kolu da aynı şekilde hazırlayalım.

Yaka: Gri kırçıl yünümüz ile 160 ilmek atalım ve 25cm eninde 1/1 lastik ördükten sonra tek seferde kapatalım.

Dikiş: Kol altı ile beraber beden yan dikişlerini yapalım. Yakanın iki ucunu birleştirdikten sonra dikiş yeri arka ortaya gelecek şekilde yaka çevresine yerleştirelim.

bol yaka tunik şema

bol yaka tunik

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.