İğne Oyasında Kullanılan Örgü Teknikleri - İğne Oyası - İğne Oyası


İğne Oyasında Kullanılan Örgü Teknikleri

25 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 3.462 kez okundu.

İğne oyaları görünüm olarak dantele benzetilse de teknik olarak dantelden oldukça farklı özellik göstermektedir (Özbağı ve diğerleri, 2010: 153).

İğnenin ve Kumaşın Tutuluşu

İğne, sağ elin orta parmakla işaret parmağı arasında tutulur. Başparmak iğnenin arkasından destekler. Oya yapılacak kumaş kenarı, sol elin işaret ve başparmağı arasına alınarak oya yapana doğru kıvrılır (Keçici, 2013: 22).

 


İplik zürafa yapılacak kumaşın kenarına kıvırma yerinin sağından tutturulur. Ancak düğüm yapılmaz. İpliğin ucu kumaşın bükümünde kaybedilir. İğne kumaş üzerine dikine kesecek şekilde batırılır (Keçici, 2013: 23).

Şekil 2.5.4.2.1. Oya ipinin kumaşa tutturulması 2.5.5.3. Zürafa Tekniği

İğne oyasının temel ilmeğini oluşturan düğümlü ilmek. Zürafanın üst üste ve yan yana tekrar edilmesiyle motifler oluşturulur (Kurt, 2011: 97).

Şekil 2.5.4.3.1. Zürafa tekniği

Kare İlmek Tekniği

Kare ilmek, düz yapılan oya işlemlerinde ve geometrik desenli oyalarda kullanılır. Dantel görünümlüdür. Genellikle yaka-kol kapağı ve çeşitli süsleme bordürleri yapılır.

Kumaş kıyısı üzerine yapılacak oyanın özelliğine göre 5-7-9 adet sağdan sola doğru zürafa işlenir. En soldaki zürafa yapıldıktan sonra geriye dönerek, son zürafanın ortasına batırarak ilmek yapılır. Birinci sıradaki ilmeklerin ortasına batırılarak zürafalar üst üste tekrarlanır (Keçici, 2013: 25).

Kare ilmek tekniği

Üçgen İlmek Tekniği

Üçgen ilmek; üç boyutlu oya işlemlerinde kullanılır. Tülbent kenarlarına uygulanacak çiçek veya meyve desenleri üçgen ilmeklerle işlenir. Önce kare ilmekli kök yapımında olduğu gibi, sağdan sola doğru istenilen sayıda zürafanın üstünden geçirilerek ilk başlanan kısma geri dönülür ve en soldaki ilk ilmeğe batırılır. Atılan ilmek araya alınarak, ikinci sıra sola doğru işlenir. Sona gelindiğinde tekrar iplik önceki zürafanın üstünden geçirilerek ikinci sıranın başına gelinir

 

 

Şekil 2.5.4.5.1.                               Şekil 2.5.4.5.2. Üçgen ilmek tekniği

 Arttırma Tekniği

Sağdan sola doğru istenilen uzunlukta zürafa yapıldıktan sonra başa dönülünce ilk ilmek üzerine fazladan bir ilmek daha yapılır. Fazladan yapılan bir ilmek sonradan tekrar edilir. Üst sıralara geçilince fazladan yapılan ilmeklerin ortalarından da ilmek alınarak aynı şekilde artırma yapılır ve böylece istenilen sayıya kadar artırma işlemi devam edilir. Aynı yöntemle hem üçgen, hem de kare ilmekle artırma yapmak mümkündür (Keçici, 2013: 27).

Şekil 2.5.4.6.1.                             Şekil 2.5.4.6.2. Attırma tekniği

 

 Çirtik Tekniği

Bir ilmek atılır. Geriye dönülüp tek ilmek üzerine bir ilmek daha atılır. Batırılan ilmekle ikisi iğne arasına alınıp, üzerine bir ilmek daha atılır. Tekrar geri dönülür. İlmeğin biri boşta bırakılır. Bir ilmek daha atılır (Keçici, 2013: 28).

Çirtik tekniği

Kirpik Tekniği

Bir ilmek yapılır. Tek ilmek üzerine geri dönülür. Bir ilmek daha atılır. Düğüm yapılınca iplik dibe indirilir. İşleme devam edilir (Keçici, 2013: 29).

Fiskil Tekniği

Eksiltme yapılırken battığımız yere bir ilmek daha yapılır. İşleme devam edilir. Tekrar başa dönüldüğünde artırılan ilmeğe batırılmaz, boşta bırakılır. Genellikle süs olarak kullanılır. Yapılan yerin bir yanında küçük dilimler meydana gelir.

Fiskil tekniği

Kese Tekniği

Kese genellikle ana gövde ile taç yaprakların birleşmesini sağlayan boru biçiminde kare ilmeklerle döndürülerek kafes şeklinde örülen kısımdır (Keçici, 2013: 30).

Kese tekniği

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git